hokm
27 آذر 1401 - 11:41

تجهیزات و لوازم هواشناسی در بخش دریا توسعه می یابد

بندرعباس - رئیس سازمان هواشناسی کشور گفت: توسعه تجهیزات و لوازم هواشناسی در بخش دریا از مهمترین وظایف این سازمان است.

به گزارش خبرنگار مهر، سحر تاج بخش صبح یکشنبه در جمع خبرنگاران بیان کرد: هفت استان ساحلی در جنوب و شمال کشور داریم که توسعه تجهیزات هواشناسی می‌تواند کاهش مخاطرات دریایی و در نتیجه توسعه دریامحور را به دنبال داشته باشد.

تاج‌بخش اضافه کرد: نشانگرهای مطلوبی در دریاست که یکی از آن‌ها اقتصاد دریاست، دیگری اشتغال دریایی است. همچنین مسئله جمعیت‌پذیری سواحل بسیار اهمیت دارد و می‌تواند به‌عنوان یکی از ابرازها برای توسعه این حوزه استفاده شود.

معاون وزیر راه و شهرسازی بابیان اینکه سهم ناوبان ملی کشور ما در تجارت دریابرد نقش بنیانی در توسعه اقتصادی کشور دارد، گفت: همین‌طور سهم سوخت‌رسانی تجارت دریابرد توسط ناوگان دریایی کشور ما می‌تواند نقش بسیار اساسی داشته باشد.

رئیس سازمان هواشناسی کشور افزود: شناورهای تملیکی از دیگر ابزارهایی است که به‌راحتی می‌توان از آن استفاده کرد که بسیاری از موارد سیاسی و اجتماعی باید در کنار یکدیگر جمع شود تا بتوانیم از این ظرفیت استفاده کنیم.

تاج‌بخش افزود: یکی از مهم‌ترین چالش‌ها در حوزه دریا این است که مدیریت خوبی در حوزه دریا انجام‌نشده؛ به تعبیری دریا در کشور ما هنوز صاحب درست و درمانی ندارد. بنابراین ضرورت یک پیمان جدید در حکمرانی دریا در کشور ما مهم ترین مسئله است که باید به آن توجه شود و در برنامه توسعه هفتم نگاه ویژه‌ای به این موضوع شود.

وی اضافه کرد: نکته مهم دیگر در عرصه ارائه خدمات در این حوزه، مسئله زنجیره تکه‌تکه‌ای است که در بخش خدمات در حوزه دریا ارائه می‌کنیم. تمام این‌ها با حکمرانی خوب در دریا می‌تواند موجب ارائه خدمات خوب شود.

رئیس سازمان هواشناسی کشور با اشاره به تغییرات اقلیمی بیان کرد: نکته بسیار مهمی که ازلحاظ علمی در تمام این حوزه‌ها دخالت دارد، مسئله تغییرات اقلیم است که امروزه تمام دنیا را تحت تأثیر خود قرار داده و می‌تواند یکی از چالش‌های جدی در حوزه عملیاتی تمام کشورهای درگیر باشد. یکی از مهم‌ترین بخش‌هایی که تحت تأثیر تغییرات اقلیم قرارگرفته، دریا و زیست‌بوم‌های آن است.

منبع: مهر
شناسه خبر: 917669