hokm
02 بهمن 1401 - 08:37

خبر خوب از جنس تلاش جهادی/ یک قدم تا افتتاح میدان میوه و تره‌بار ساری

فرماندار ساری که این روزها دفتر فرمانداری را ترک کرده و میزکارش میدان میوه و تره‌بار جدید ساری است؛ تمام تلاشش را بکار گرفته تا این پروژه را به سرانجام برساند.

خبرگزاری فارس استان مازندران- سرویس اجتماعی| برخی از پروژه‌ها از زمانی‌که کلنگ آن بر زمین می‌خورد تا به افتتاح برسند آنقدر طولانی می‌شوند که به آرزویی محال تبدیل می‌شوند مثل میدان میوه و تره‌بار ساری.

وعده‌های مختلفی در ارتباط با انتقال میدان میوه‌ و تره‌بار مرکز استان مازندران طی بیش از یک دهه گذشته داده شده حتی در مقطعی از زمان قرار بود پلمب شود اما باز هم به ایستگاه پایانی نرسید.

شاید بارها و بارها موضوع انتقال میدان میوه و تره‌بار ساری که بار ترافیکی شدیدی در کمربندی شمالی این شهر ایجاد کرده، رسانه‌ای شده، حتی برخی از مسؤولان از جمله فرماندار ساری تصمیم به پلمب این مرکز گرفته بود ولی باز هم ترافیک سهم مردم شهر بود.

این قصه زمان برداشت محصولات باغی ازجمله مرکبات در زمستان و هلو شلیل در تابستان به اوج خود می‌رسد، مسیر ابتدای کوی شهید باهنر قُرق تا میدان بار ساری و ابتدای کوی اصحاب و شریف‌آباد که قصه تلخ ترافیک چند ساعته هر روز برایشان تکرار می‌شود.

سال ۹۹ را مردم فراموش نمی‌کنند که قرار بود میدان میوه و تره‌بار به مکان جدید منتقل شود این اتفاق برای مردم منطقه امیدوارکننده بود اما آماده نشدن مکان جدید خطی بر همه این آرزوها کشید.

قرار بود قبل از شروع برداشت مرکبات میدان بار ساری منتقل شود ولی بعد از آن سه فصل برداشت هم سپری شد خبری نشد که نشد.

عملیات اجرایی میدان میوه و تره‌بار ساری سال ۸۶ آغاز شد ولی افتتاح آن با اما و اگرهای زیادی همراه بود حتی بعد از قول‌های مسؤولان و مسکوت ماندن پروژه فکر اینکه این پروژه به پایان برسد برای مردم تبدیل به رویای محال تبدیل شد؛ مردمی که روزانه مسیر شاید پنج دقیقه‌‌ای برایشان یک ساعته می‌شود.

پاسخ مسؤولان در ارتباط با افتتاح این پروژه تورم و مشکلات اقتصادی بوده که برای سامان دادن به این وضعیت پیمانکار خلعیت و کار به پیمانکار جدید واگذار شد.

سهم مردم در این میان ترافیک چند ساعته است که ۱۴ ساله شد و حتی حضور پلیس هم نتوانست مرهمی بر زخم‌هایشان باشد؛ مسؤولان زیادی آمدند و رفتند قول‌ها و وعده‌های زیادی دادند اما نتوانست این قول‌ها گره این پروژه ۱۴ساله را بگشاید.

مخاطبان خبرگزاری فارس با ثبت سوژه‌ای با عنوان «ترافیک سنگین روزانه به‌ واسطه جابه‌جا نکردن میدان تره‌بار ساری» خواستار پیگیری خبرنگاران فارس در این زمینه شدند و خبرنگاران این رسانه هم همواره پیگیری این سوژه را در دستور کار داشتند.

ما ایرانی‌ها مثل جالبی داریم که می‌گویند: «کار را که کرد؟ آنکس که تمام کرد! » ممکن است این سؤال برای‌مان پیش بیاید مگر کسی که کار را شروع کرد اقدامش باارزش نیست ولی باید بگوییم اهمیت کسی که کاری را شروع می‌کند را نمی‌توان انکار کرد ولی ارزش کار زمانی‌ است که به نتیجه برسد و همه بتوانند از برکات و تاثیرات آن برخوردار شوند، همانند کار فرماندار ساری که این روزها دفتر فرمانداری را ترک کرده و میزکارش میدان میوه و تره‌بار جدید ساری است و تمام تلاشش را بکار گرفته تا این پروژه را به سرانجام برساند.

دولت مردمی سیزدهم که آمد قفل و گره بسیاری از پروژه‌ها را باز کرد و پیگیری و به ثمر رساندن پروژه‌های نیمه‌کاره ازجمله انتقال میدان میوه و تره‌بار در مرکز استان باتوجه به مدت طولانی در اولویت قرار گرفت.

فرماندار مرکز مازندران طی ماه‌های اخیر پیگیری‌هایی در ارتباط با پروژه داشت اما این پیگیری با سایر پیگیری‌ها فرق می‌کرد، انتقال دفتر کار فرماندار به میدان جدید میوه و تره‌بار ساری جز همان اتفاق‌ها و خبرهای خوبی بود که عزم و اراده مسؤولان دولت سیزدهم را برای به ثمر رساندن این پروژه اثبات کرد.

محمدعلی نوبخت فرماندار ساری در این‌باره در گفت‌وگو با فارس، اظهار کرد: بعد از کشمکش‌های ۱۴ ساله، با پیگیری‌های مکرر دستگاه قضایی، نظارتی و امنیتی و تلاش‌های شبانه‌روزی دستگاه‌های اجرایی، دیگر اجازه اهمال کاری و جولان افراد سودجو در به تعویق انداختن احداث و افتتاح پروژه میدان میوه و تره‌بار ساری داده نخواهد شد.

وی افزود: یکی از مسایل در طول ۱۴ سال گذشته پروژه‌ تغییر میدان میوه‌ و تره‌بار جدید ساری بوده که به‌دلیل کم‌توجهی، سهل‌انگاری و بعضا موارد قانونی و اعتباری روی زمین ماند و تبدیل به یکی از ارزوهای مردم این شهر شده است.

*پیگیری برای افتتاح پروژه‌های برزمین مانده

فرماندار مرکز مازندران بیان کرد: از ابتدای ورود به فرمانداری تلاش کردیم پروژه‌هایی که روی زمین مانده را مورد پیگیری قرار دهیم ازجمله این پروژه‌ها میدان میوه و تره‌بار، جاده ساری تاکام، نیروگاه زباله‌سوز و پل گلورد، ورزشگاه و بیمارستان ماهفروجک بوده است.

نوبخت اضافه کرد: از انجا که بار ترافیکی و نارضایتی فراوان درباره جابجایی میدان میوه و تره‌بار داشتیم با برگزاری جلسات مستمر این جلسات را پیگیری کردیم که قرار شد دهه فجر افتتاح شود.

وی تصریح کرد: برای اینکه پیشرفت کار و نظارت‌ها بیشتر باشد ما دفتر کار را به محل پروژه آوردیم تا هم خودمان از نزدیک شاهد پیشرفت کار باشیم و هم برای افتتاح تلاش کنیم.

فرماندار مرکز مازندران اظهار کرد: این اقدام برای اینکه رضایت عمومی ایجاد شود و اینکه مردم بدانند نظارت‌ها در دستور کار ما قرار دارد.

نوبخت ادامه داد: یاید پروژه هرچه سریع‌تر افتتاح شود و اگر نشد هم میدان تره بار گذشته پلمب می‌شود تا فشار ترافیکی نباشد.

*برخورد با اهمال کنندگان پروژه میدان میوه و تره‌بار

وی اظهار کرد: علاوه بر این با قاطعیت از نهادهای امنیتی و قضایی خواستیم بدون تعارف هر کس در هر جایگاهی منجر به اهمال و سهل‌انگاری شد با وی برخورد قانونی شود اگر نیاز است دستگیری انجام شود تا مردم به این آرامش برسند و بدانند مجموعه‌های دولتی، قضایی و تامینی با کسی تعارف ندارند.

فرماندار مرکز مازندران متذکر شد: مردم باید بدانند اگر کاری انجام نشد و سهل‌انگاری شد هر کس به وظایف خود عمل نکرد با آن باید برخورد شود، چه من فرماندار، چه مدیر دستگاه اجرایی و چه بخش خصوصی، چه پیمانکار و هیات مدیره و سایر...

نوبخت بیان کرد: اگر این فضای پاسخگویی، پیگیری و نظارت شکل گیرد بخش اعظمی از مشکلات، چالش‌ها و پروژه‌های نیمه‌کاره در این شهرستان به سرانجام و شرایط مطلوب خواهد رسید.

وی با اعلام اینکه الان همه دارند تلاش می‌کنند در ایام دهه فجر شاهد افتتاح میدان میوه‌ و تره‌بار جدید و انتقال میدان میوه و تره‌بار باشیم، گفت: درصورت تحقق این مهم شاهد رفع گره ترافیکی و کاهش فشار سنگین و نارضایتی خواهیم بود.

فرماندار مرکز مازندران با تاکید بر اینکه به جد پیگیر جابجایی زباله‌سوز و تکمیل جاده ساری تاکام خواهیم بود، خاطرنشان کرد: اگر همه کارشان درست انجام دهند به نظر می‌رسد بخش اعظمی از نارضایتی‌ها به سرانجام می‌رسد.

*پیشرفت فیزیکی میدان میوه و تربه‌بار ساری

نوبخت با بیان اینکه پیشرفت فیزیکی پروژه در یک سال گذشته نسبت به یک دهه گذشته کاملا مشهود است، گفت: در یک‌سال گذشته جلسات مستمر و میدانی و اقدامات شبانه‌روزی گام بلندی در روند احداث پروژه میدان میوه و تره‌بار جدید با عزم راسخ و حضور دستگاه‌های اجرایی و عمل به تعهدات در سریع‌ترین زمان ممکن برداشته شده و دیگر اجازه به تاخیر افتادن زمان افتتاح این پروژه ممکن نیست.

به گزارش فارس، این اقدام فرماندار جز همان خبرهای خوبی است که می‌توان نظیرش را در دولت مردمی و جهادی سیزدهم سراغ گرفت.

پایان پیام/۸۶۰۳۴/غ

منبع: فارس
شناسه خبر: 989739